Otomatik Sanziman

Otomatik Şanzıman

Vites hangi konumda olursa olsun, aracı durdurduğunuzda frene basınız ve ayağınızı gaz pedalından çekiniz.
Vitesi değiştirdiğinizde vitesin yeni konumunu mutlaka gösterge paneli üzerindeki vites konum göstergesinden kontrol ediniz.

Not: Vites konumları modelden modele değişebilmektedir. Şöyle ki;
1 : Bazı modellerde bulunmayabilir
2 : L
D4 : O/D (Gösterge panelindeki O/D ışığı yanmıyorken)
P veya N konumunda araç marş basar

PARK KONUMU (P)
Park konumu, şanzumanı mekanik olarak kilitlediği için, aracınızı, freni kullanarak tamamen durdurduğunuz zaman bu konumu kullanınız. Motoru durdururken yada çalıştırırken de park konumunu kullanınız. (Vites P veya N konumunda olmadan bazı yeni modellerde kontak anahtarı çıkmaz)

GERİ VİTES KONUMU (R)
Şanzumanı geri vitese takmadan önce freni kullanarak aracınızı tamamen durdurunuz

BOŞ KONUMU (N)
Boş konumunu motor kendiliğinden durduğunda aracı yeniden çalıştırmak için yada kısa bir süre rölantide çalıştırmak gerektiğinde kullanınız.

SÜRÜŞ (D4) KONUMU
Normal sürüş için bu konumu kullanınız

SÜRÜŞ (D3) KONUMU
Bu konum şanzumanın ilk üç dişliyi kullanmasını sağlar, çabuk hızlanma ve rampa inerken motor freni sağlamak için kullanılır. D3-D4 konumu olmayan araçlar, vites D konumunda iken Over Drive devreye sokulduğunda D3 konumuna gelir. Over Drive devrede değilken vites D4 konumuna gelir.

İKİNCİ (2) KONUM
Bu konum şanzumanın 2.viteste kilitlenmesini sağlar, böylece rampa inerken daha fazla motor freni sağlar. Bu konumu kaygan yüzeyde yada karda kalkış yaparken kullanınız, patinajı önlemeye yardımcı olur.

BİRİNCİ (1) KONUM
Bu konum şanzumanı birinci viteste kilitleyerek dik bir rampadan inerken daha fazla motor freni yapmanızı sağlar.


Etiketler : star 2 otomotiv , star 2 bmw özel servisi , bmw özel servis , bmw özel servisi , istanbul bmw özel servisi , anadolu yakası bmw servisi , anadolu yakası bmw servisi , mersin bmw servisi , florya bmw servisi , avrupa yakası bmw servisi ,